פרופסור מיכאל בר-זהר, סופר, הסטוריון וחבר כנסת לשעבר, עוסק באופן מקביל במספר תחומים.

הוא היה עתונאי ועורך תכניות ב"גלי צה"ל" ו"קול ישראל", כתב של מספר עתונים בצרפת, יועץ התקשורת של שר הביטחון משה דיין, ומרצה באוניברסיטאות חיפה ואמורי (אטלנטה, ארצות הברית). כחבר כנסת כיהן בועדת חוץ וביטחון, ועדת חוקה חוק ומשפט, והיה יו"ר ועדת החינוך, התרבות והספורט; הוא עמד בראש אגודת הידידות ישראל-צרפת, וייצג את ישראל במועצת אירופה. בר-זהר הוא מחברם של כ-35 ספרים, ספרי תעודה, רומנים וספרי מתח. כסופר, יצא בעקבות פושעים נאצים לדרום אמריקה, חשף את פרשת חברת לוריאל הצרפתית וכניעתה לחרם הערבי ("בושם מר"), ראיין ציידי גולגלות בפפואה ונסע בעקבות "הפרפר", הנרי שארייר, לאי-השדים ולבית הכלא המפורסם בו ישב "הפרפר" בגויאנה הצרפתית.

בר-זהר חשף רבות מעלילות שרותי הביון הרוסים, האמריקאים והישראלים, ותיאר את פרשת הריגול המדהימה ביותר במלחמת העולם השניה ("מזימה – סיפור המרגל היהודי של היטלר"), יחד עם חברו איתן הבר תיאר את המצוד אחר המחבלים שרצחו את הספורטאים הישראלים באולימפיאדת מינכן ב- 1972 ("המרדף אחרי הנסיך האדום"- "נקמת מינכן") . כאיש מודיעין וכצנחן השתתף בארבע מלחמות (מבצע סיני, ששת הימים, יום כיפור ושלום הגליל) אולם תמך בעקביות ביוזמות השלום בהן נקטה ישראל. בר-זהר הוא הביוגרף הרשמי של דוד בן-גוריון ושמעון פרס. ספריו תורגמו ל- 18 שפות, ספרו "אניגמה" הוסרט בהוליווד. בין אותות הכבוד וההוקרה שהוענקו לו נמנים פרס האקדמיה הצרפתית, פרס בן-גוריון, ופרס סוקולוב. בר-זהר גם הוכתר בתואר אביר לגיון הכבוד הצרפתי, ובשנת 2012 הוענק לו פרס היצירה לסופרים עבריים מטעם ראש הממשלה.
בשנת 2010 פרסם עם ניסים משעל את הספר "המוסד המבצעים הגדולים, ובשנת 2013 פרסמו השניים את ספרם "צה"ל - המבצעים הגדולים", לכבוד 65 שנות עצמאות ישראל.

פרופ' בר-זהר הוא אחד המרצים הישראלים המבוקשים ביותר בארה"ב ובאירופה, ומרואיין קבוע בעתונות וברשתות הטלויזיה השונות.