ספרים

 

ספרי תעודה

 

גשר על הים התיכון (1964) מתאר את הברית החשאית שנרקמה בין ישראל וצרפת  ערב מבצע סיני ובמהלכו. הספר זכה בפרס סוקולוב  ובפרס האקדמיה הצרפתית בפאריס.

 

צייד המדענים הגרמנים (1965) הוא סיפור מאמציהן של ברית המועצות וארצות הברית, אחרי מלחמת העולם השניה, לגייס לשורותיהן אלפי מדענים גרמנים לשם פיתוח טילים, לווינים וכוח גרעיני.

 

בן-גוריון, נביא נושא נשק (צרפתית, 1966) זאת היא הביוגרפיה הראשונה של דוד בן-גוריון שבר-זהר כתב.

 

הנוקמים (1967; מהדורה מעודכנת, ביום נקם, 1991) סיפורם של לוחמים יהודים וחיילים ארצישראליים, אשר יצאו בתום מלחמת העולם השניה לאירופה, ללכוד פושעים נאציים ולנקום את רצח אחיהם בשואה.

 

החודש הארוך ביותר (1968) מתאר את המאבק מאחורי הקלעים, בין דיפלומטים, גנרלים, מרגלים ומדינאים, שהתרחש לפני ובזמן מלחמת ששת הימים.

 

ספר הצנחנים (1969) הוא סיפורה של היחידה האגדית של צה"ל ומפקדה האגדי לא פחות, האלוף אריאל שרון. (נכתב בשיתוף עם איתן הבר)

 

הממונה – איסר הראל ועלילות שירותי הבטחון (1970): חייו הסוערים של איסר הראל, האיש שבנה והנהיג את שרותי הבטחון, ובין השאר לכד את הפושע הנאצי אדולף אייכמן בארגנטינה.

 

בן-גוריון (1979) הביוגרפיה המלאה והמוסמכת של "הזקן" בשלושה כרכים.

 

בן-גוריון – האיש מאחורי האגדה (1980) קיצור של שלושת הכרכים לספר אחד, הביוגרפיה הפופולרית ביותר של דוד בן-גוריון.

 

image001

 

את רוב זמנו בין השנים 1964-1979 הקדיש מיכאל בר-זהר לכתיבת הביוגרפיה של בן-גוריון.  המהדורה המקוצרת, בת הכרך האחד, תורגמה לשפות רבות, בהן ערבית וסינית. בר-זהר גם כתב מחזה על נעורי בן-גוריון והוציא אוסף מוקלט של נאומיו. הוא גם תכנן את התערוכה "בן-גוריון" שהופקה על ידי מוזיאון תל-אביב בשנת 1976 ונסעה בכל העולם.  הוא גם כתב תסריט לסרט תיעודי באורך מלא: "בן-גוריון זוכר". השחקן המרכזי בסרט היה בן-גוריון עצמו, שסיפר את סיפור חייו בחברת ידידים אישיים ופוליטיים: משה דיין, שמעון פרס, אריאל שרון, גולדה מאיר,יצחק רבין, יצחק נבון, זלמן שזר, תדי קולק, יגאל ידין, חבריו לעליה לארץ, וחברתו רחל,  אתה הגיע לחוף יפו ב-1906.

 

המרדף אחרי הנסיך האדום (1983, עם איתן הבר, מהדורה מעודכנת - נקמת מינכן, 2002). הספר מתאר את המרדף של סוכני המוסד הישראלי אחרי ראשי ארגון הטרור "ספטמבר השחור", הארגון שקדם ל"אל קעידה" ושנטל אחריות על רצח הספורטאים הישראלים באולימפיאדה במינכן 1972. "הנסיך האדום" היה עלי חסן סלאמה, קצין המבצעים והרוח החיה של ארגון הטרור.

 

מזימה -  סיפור המרגל היהודי של היטלר (1985) מתאר את פרשת הריגול המדהימה ביותר של מלחמת העולם השניה – השליחות העגומה של פול ארנסט פאקנהיים, יהודי גרמני שנאלץ להפוך למרגל נאצי.

 

ספר המופת (1988) וספר הגבורה (1997)– שני ספרים שערך בר-זהר, שכל אחד מהם מעלה כ-48 דיוקנאות של דמויות מופת וגבורה בתולדות תקומת ישראל. כל דיוקן נכתב בידי אישיות ציבורית נודעת, החל מהנשיאים נבון, הרצוג וקציר, דרך ראשי הממשלה פרס, שמיר, ברק ושרון, ועד לשרים והאלופים סנה, לבנת, וילנאי, זאבי, קהלני ואלוני; וכן סופרים ומשוררים כחנוך ברטוב ויורם קניוק.

 

מול המראה האכזרית (1990) הוא סיכום-ביניים של נסיונו הפוליטי-אישי של מיכאל בר-זהר תוך ניתוח תהליכים משמעותיים בחברה ובמדיניות של ממשלות ישראל.

 

בושם מר (1996) מתאר את עברה האפל והנסתר של אחת מחברות הקוסמטיקה הגדולות בעולם, ל'אוריאל, שבעליה מימן את התנועה הנאצית בצרפת וקיים יחסים קרובים עם מי שלימים היה נשיא צרפת - פרנסואה מיטראן. הספר גם מתאר את כניעת ל'אוריאל לחרם הערבי ומאבקו המוצלח של יהודי אמיץ נגד אותה כניעה.

 

הרכבות יצאו ריקות (1998):  סיפור הצלתם של 50,000 יהודי בולגריה מהשואה על ידי העם הבולגרי.

 

 

image003

 

צפנת פענח – חייו ומותו של נסיך יהודי (2003) , יעקב הרצוג, רב, דיפלומט, איש אקדמיה, נחשב לאחד האנשים המבריקים בהיסטוריה הפוליטית של מדינת  ישראל. הרצוג, אחיו הצעיר של נשיא המדינה חיים הרצוג,  היה יועצם החכם של בן-גוריון, שרת, אשכול וגולדה מאיר. הוא זכה לפרסום עולמי  לאחר שהביס, בעימות פומבי, את ההסטוריון הבריטי הנודע ארנולד טוינבי שתקף את מדינת ישראל ואת העם היהודי.

 

ארץ מולדת (2004) –ספר ייחודי המכיל את מיטב הטקסטים הקנוניים בתולדות הציונות ובתקומת ישראל עד ימינו, ב-12 פרקים המבוססים על מגילת העצמאות. הספר מכיל קטעי נאומים, מאמרים, מכתבים, שירים, קטעי יומן, מסמכים רשמיים, פסוקי תנ"ך, פסקי דין ועוד, בצרוף תמונות, ציורים, צילומי מסמכים, בולים, קריקטורות וכרוזים. זהו מאגר מידע עצום ומרגש שרוכז לראשונה באלבום מהודר.

 

image005

 

כעוף החול  (2006). ספור חייו הדרמטי של שמעון פרס, נשיא מדינת ישראל, פעמיים ראש ממשלה, מנהיג ומדינאי דגול, שבנה את הכור האטומי בדימונה, טווה את הברית החשאית עם צרפת וגרמניה, תכנן את מבצע החילוץ מאנטבה וניסה בכל כוחו להשיג שלום עם הפלשתינאים ועם ירדן.

 

 

 

 

100 אנשי מופת וגבורה (2007) לקראת שנת ה-60 למדינת ישראל פורסמה מהדורה מיוחדת המתארת 100 אנשי מופת וגבורה בתולדות חייה של מדינת ישראל. הספר מבוסס על "ספר המופת" ו"ספר הגבורה" בתוספת של שורת דמויות נוספות.

 

zzxx.jpg

 

המוסד- המבצעים הגדולים (יחד עם ניסים משעל 2010) מבצעים של הארגון ופרשיות עלומות מאז הקמת המדינה, ביניהם חיסול עימאד מורניה; הפצצת הכור הסורי וחיסולו המסתורי של גנרל סולימן;  מבצע הצלת "הכלות הסוריות"; סוכן המוסד בלישכתו של נשיא מצרים; המלחמה בגרעין האיראני ועוד.

 

image009

 

צה"ל – המבצעים הגדולים (יחד עם ניסים משעל 2013) המבצעים הגדולים של צה"ל, ביניהם פריצת דרך בורמה, הצניחה במתלה, הקרב על ירושלים העתיקה, חיסול חילות האוויר של צבאות ערב, חיסול מיגים רוסיים, חטיפת הרדאר הסובייטי, מבצע אנטבה, "חומת מגן", "עופרת יצוקה" ו"עמוד ענן". בכל פרק משולב ראיון עם אישיות בכירה שקשורה לאירוע.

 

image017.jpg

 

 

רומנים

 

בר-זהר גם כתב רומנים תחת שמו ובשמות אחרים (מיכאל ברק, ומיכאל הייסטינגנס). ספריו תורגמו לעשרות שפות ופורסמו בכל העולם.

 

האמת השלישית (1972)

האיש שמת פעמיים (1973)

הרשימה הסודית (1975)

"אניגמה"- התעלומה (1978). הספר היה לסרט הוליוודי בכיכובם של מרטין שין

               ודרק ג'קובי.  יצא במהדורה מחודשת (2009)

תיבת פנדורה (1979)

קשר הזהב (1981)

משחק כפול (1982)

מרגל בחורף (1984)

החייל האלמוני (1986)

אחים (1993)

בגידה (2000)ׁ

באשמת רצח (2008)

 

מחזות ותסריטים

 

"אלתרמן שלי" (2008), מחזה על חייו ומותו של המשורר נתן אלתרמן, הוצג במסגרת פסיטבל "פותחים במה" של בית ליסין, ספטמבר 2008.

"משפט צבאי" (2013) תסריט על פרשת מאיר טוביאנסקי.

 

לרכישת ספרים באנגלית וצרפתית :    www.magalbooks.com