הרצאות

 

פרופ' בר-זהר הנו אחד המרצים הישראלים המבוקשים ביותר בארץ ובקרב קהילות יהודיות ולא יהודיות בארה"ב ובאירופה. הוא מופיע בעיקר בארצות הברית בארועי גיוס כספים למען אוניברסיטאות, בתי חולים ומוסדות ישראליים אחרים, המגבית היהודית המאוחדת ומפעל ה"בונדס", הוא מרצה גם באסיפות מטעם מדינת ישראל, במועדונים ספרותיים, אגודות של יחסים בינלאומיים, קהילות יהודיות, כנסיות נוצריות וקבוצות אחרות. הוא מרואיין דרך קבע בתקשורת הישראלית וברשתות טלוויזיה אמריקאיות  ואירופיות.

 

נושאי ההרצאות העיקריים הם:

 

עדות אישית - נסיונו האישי של בר-זהר במלחמות ישראל, ובמלחמות היהודים בפוליטיקה הישראלית.

 

מחוץ להישג ידו של היטלר- סיפור הצלתה הדרמטי של יהדות בולגריה מהשואה, ומאבקו של העם הבולגרי למניעת גירוש היהודים למחנות ההשמדה. הכנסיה, הרוב הפרו-פשיסטי בפרלמנט הבולגרי, המלך ודעת הקהל – כולם התגייסו למנוע את גירוש היהודים.

 

מלחמת לבנון השניה -  כמי שהשתתף במבצע "שלום הגליל" ב-1982, והיה מתנדב אזרחי  במלחמת לבנון השניה ב-2006, בוחן בר-זהר את תולדות מאבקיה של מדינת ישראל בארגוני המחבלים ובמיוחד בארגון החיזבאללה, ומתאר את ההחלטות המדיניות, המהלכים הצבאיים, מתקפות הטילים והתחזיות לעתיד.

 

מסמכי דימונהמסמכים אמריקאים וצרפתים שנחשפו לאחרונה ומגוללים את הסיפור האמיתי מאחורי פרוייקט הגרעין הישראלי. 

 

מינכן  רצח הספורטאים הישראלים באולימפיאדת מינכן, ובעקבותיו מבצעי המוסד לחיסול ראשי "ספטמבר השחור" עד לקריסתו הסופית של הארגון.

 

בן-גוריון – האיש מאחורי האגדה  - דיוקנו וחייו האישיים של האיש שהקים את מדינת ישראל, והרגעים הדרמטיים בחייו ובחיי העם.

 

שמעון פרס חייו ומאבקיו של נשיא המדינה התשיעי.   

 

אבות ובניםהאישים שעיצבו את פניה של מדינת ישראל, וייצמן, בן-גוריון, בגין, גולדה מאיר ויורשיהם, משה דיין ושמעון פרס, יצחק רבין, בנימין נתניהו, אריאל שרון ואהוד ברק. גלריה של מנהיגים שניווטו את המדינה במהלך 60 שנותיה.

 

פרשת ל'אוריאלכיצד חברת קוסמטיקה ענקית הפכה למקום מקלט לפושעים נאצים, כיצד שילמה מליונים כשוחד למשרדי החרם הערבי, וכיצד הובסה על-ידי יהודי אמיץ וקומץ צרפתים נאמנים.

 

לכתוב ביוגרפיה מדינית  - האתגר בכתיבת ביוגרפיה על מדינאי חי, המגבלות והסיכונים, שיטות עבודה ומחקר, מה ניתן ומה לא ניתן לפרסום, חוויות ופרשות מרתקות במהלך הכתיבה. נושאים לדוגמא: הביוגרפיות של דוד בן-גוריון, שמעון פרס, איסר הראל, יעקב הרצוג.

 

המרגל היהודי של היטלר - פרשת הריגול המדהימה ביותר במלחמת העולם השניה, סיפורו של היהודי הגרמני פול ארנסט פקנהיים – כיצד גויס על ידי הביון הגרמני, כיצד אומן, כיצד הוצנח במזרח התיכון וכיצד נלכד בארץ-ישראל.

 

הפצצה האיראניתסיפור המיזם הגרעיני האיראני, מרכזי המחקר והפיתוח של הנשק האטומי, האיום של איראן גרעינית על ישראל, האזור והעולם. מה ניתן לעשות נגד סכנה זו וכיצד על ישראל לפעול.

 

עולם הריגול החדשלאחר תום עידן המלחמה הקרה, השתנו כללי המשחק בין שירותי הביון של המדינות השונות.  האמצעים, המטרות, והאויבים – הכל השתנה. עולם הריגול הנוכחי אכזרי ומסוכן הרבה יותר.

 

תהליך השלום במזרח-התיכוןההישגים, האכזבות, הסיכויים, והסיכונים, האם יוזמת הנשיא אובמה תצליח ? ומה קרה לחלום על מזרח תיכון חדש ?

 

המוסד – סיפור הקמתו ופעילותו של הארגון הסודי ביותר בישראל, מראשיתו ועד ימינו. תאור פרשיות עלומות  וביניהן: נאום כרושצ'וב; לכידת אייכמן; אלי כהן - האיש שלנו בדמשק; סוכן מוסד בלשכת נשיא מצרים; הפצצת הכור האטומי הסורי; הצלת הבתולות הסוריות; הסיפור הדרמטי של העלאת יהודי אתיופיה ועוד.

 

צה"ל במלאת 65 שנה למדינת ישראל - המבצעים הדרמטיים של צה"ל מיום הקמת המדינה. ביניהם: פריצת  דרך בורמה; הצניחה במתלה; הקרב על ירושלים העתיקה; חיסול חילות האוויר של צבאות ערב; חיסול מיגים רוסיים; חטיפת הרדאר הסובייטי; אביב נעורים; חציית התעלה במלחמת יום הכיפורים; מבצע אנטבה; "חומת מגן", "עופרת יצוקה"  ו"עמוד ענן".